Fotowoltaika – od czego zależą koszty instalacji

Fotowoltaika – od czego zależą koszty instalacji

Ilość i rodzaj paneli

Wybierając panele warto nie sugerować się jedynie ceną. Ważna jest gwarancja producenta na zachowanie wysokiej wydajności w dłuższym okresie czasu. Wysoka jakość zazwyczaj nie idzie w parze z niską ceną. Im więcej paneli tym większa moc instalacji, ograniczeniem będzie tu wielkość powierzchni, którą chcemy zabudować.  

Moc instalacji

Im wyższa moc instalacji, tym niższa cena za 1 kWp. Moc instalacji ustala się na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej, posadowienie instalacji w zależności od najkorzystniejszego dla danej lokalizacji operatu promieni słonecznych.Instalacja produkująca więcej prądu pozwala na jego odsprzedaż do dystrybutora i wykorzystanie w okresach kiedy zapotrzebowanie będzie przewyższać produkcję. odbywa się to w formie bezgotówkowej, a dystrybutorzy mają obowiązek skupowania nadwyżek energii z instalacji PV

Ważna lokalizacja

Najtańszym  bardziej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie PV na dachu. System montażowy musi być dostosowany do jego rodzaju i pokrycia. Innym rozwiązaniem jest lokalizacja paneli na gruncie. Jest to opcja   bardziej skomplikowana, ponieważ wymaga ona zastosowania zarówno  systemu montażowego jak i wykonania prac ziemnych. Istnieje również możliwość montażu paneli na fasadzie budynku. Trzeba pamiętać, że wybór lokalizacji będzie determinował nie tylko koszty inwestycji, ale również wydajność instalacji w przyszłości.

Parametry techniczne

Innymi czynnikami, które również stymulują koszty fotowoltaiki są parametry techniczne komponentów,  inwertera, okablowania czy zabezpieczeń. Ich jakość przekłada się wydajność całego systemu.